Jak postupovat při koupi lékařské praxe

 

Přemýšlíte nad koupí ordinace nebo jen zvažujete všechny kariérní možnosti a hledáte odpovědi na otázky, které se Vám honí hlavou? Čtěte dál, máme pro Vás odpovědi na ty nejčastější.

 

Kde a kdy začít s hledáním lékařské praxe?

 

Začít s hledáním lékařské praxe je potřeba co nejdříve od chvíle samotného rozhodnutí o koupi. Najít ordinaci k prodeji v lokalitě a odbornosti dle Vašich požadavků může nějakou dobu trvat. Dle našich zkušeností činí minimální délka této doby 12 měsíců. Při hledání Vaší budoucí ordinace Vám rádi pomůžeme, stačí, když nás oslovíte a zdělíte nám své představy, kde by se měla praxe nacházet. My zmonitorujeme trh, oslovíme prodejce z naší databáze a navážeme kontakt s potenciálními prodejci.

 

Jak probíha jednání o prodeji ordinace?

 

Po celou dobu Vás Vaším jménem zastupujeme před prodejcem a děláme všech proto, abyste za ordinaci, kterou jste si vybrali a nejvíc Vám vyhovuje, zaplatili co nejnižší cenu. Snaha prodejce při prodeji ordinace je samozřejmě především maximalizace zisku. Není se čemu divit, lékař se snaží získat odměnu za své celoživotní dílo a navíc musí zaplatit daň z prodeje.

 

Kolik v průměru stojí a od čeho se cena lékařské praxe odvíjí?

 

Nedá se přesně říci, kolik bude stát Vaše ordinace. Ceny se liší především v závislosti od regionu, oboru a velkosti lékařské praxe. Do ceny se promítají také trhové mechanismy, jako je poptávka po konkrétní praxi. Nejpodstatnější složkou ceny ovšem často bývá fakt, zda je součástí transakce také nemovitost. Ve většině případů ale nedochází k prodeji nemovitosti, a tak kalkulaci prodejní ceny ovlivňuje výše nájmu, případně délka nájemní smlouvy a garance k prodloužení a zachování současné výhodné ceny (platí pro komunální nájmy).

 

Jaké jsou možnosti financování koupě ordinace?

S financováním Vašich záměrú Vám samozřejmě pomůžeme. Poradíme při sestavování zdrojů financování a vypracování potřebných dokumentů, jakými jsou business plán nebo finanční plán. Na trhu je samozřejmě spousta způsobů financování, stále je ale potřeba mít na paměti, že část finančních prostředků je potřeba mít vlastních hned od začátku.

Jak zjistím ekonomickou sílu ordinace?

Zjistit ekonomickou sílu při koupi ordinace není snadný úkol. Indicií je samozřejmě výkaz zisků a ztrát za předešlé období, ale ani to není garancí, že stejné obraty dosáhne lékařská praxe i do budoucna. Je potřeba počítat s degresí goodwill i stárnutí pojistného kmene. V závislosti od oboru se do hry přidává i konkurence. Znamená to tedy, že obraty a následně i zisky budou do budoucna klesat? To závisí jen na Vás, jak dokážete získávat nové pacienty a jestli v nejbližších letech bude počet příchozích pacientů vyšší než odchozích.

Proč bych měl využít vašich služeb v souvislosti s koupí ordinace?

Důvodů je hned několik. Jsme společnost specializující se na prodej a koupi ordinací. Na rozdíl od realitních kanceláři, které řeší především nemovitosti, se my zabýváme oborem jako takovým a nemovitost je jen možnou součástí transakce. Disponujeme odborníky na oceňování lékařských praxí i schopnými právníky pro zabezpečení právní stránky věci. Jsme specialisté na vše kolem a umíme integrovat všechny dodavatele tak, aby výsledkem byl bezproblémový prodej nebo koupě lékařské praxe.

Na co se mám zaměřit při výběru ordinace?

Naše zkušenosti nám říkají, že pokud se nebudeme bavit o vlivu ceny nemovitosti na prodejní cenu ordinace, je při koupi potřeba zaměřit se především na náklady na samotný provoz lékařské praxe. Radili bychom se pořádně podívat na nájemní smlouvy, zda jsou nákladově přiměřené. Pak jsou samozřejmě velkým tématem i personální náklady, které se liší ve velké míře v závislosti od regionu. Tady máme namysli především zdravotní sestru a v některých případech jsou součástí i náklady na mzdu dosluhujícího lékaře. Když vezmeme v úvahu ukázkový příklad, tak na pokrytí všech nákladů na provoz je potřeba dosáhnout obratu ve výši 120 000 Kč měsíčně, což rozhodně není málo. Tady pozor, tato částka nezahrnuje plat mladého lékaře, náklady na financování, ani odpisy z investice do nákupu ordinace. Kalkulace nebere v potaz nové investice do vybavení ordinace nebo tzv. akviziční náklady spojené s růstem počtu nových pacientů.

Příklad struktury nákladů

 • Plat sestry
 • Plat dosluhujícího lékaře
 • Zdravotní a sociální pojištění
 • Nájem + energie
 • Spotřební materiál
 • Účetnictví a další provozní náklady
 • Celkem

na měsíc

 • 25 000 Kč
 • 40 000 Kč
 • 22 500 Kč
 • 15 000 Kč
 • 10 000 Kč
 • 7 500 Kč
 • 120 000 Kč

Jaké jsou nyní trendy na trhu a za jakou dobu mohu provozovat lékařskou praxi?

Trend v oboru soukromých lékařských praxí je jednoznačný. Na trhu se začínají stále více objevovat řetězce. Tedy společnosti, které vlastní více ordinací se stejnou specializací v různých geografických oblastech nebo různé specializace v jednom regionu. Taková situace vzniká do určité míry i kvůli neschopnosti nahrazovat lékaře odcházející do důchodu. Řetězce se zaměřují na spádové oblasti, kde jejich investice nejrychleji přinese ovoce. Nicméně na trhu je stále prostor pro soukromé lékařské praxe, kde osobní přístup a nadstandardní vztah s pacientem i geografická exkluzivita může přinést úspěch.

Co provozováním soukromé lékařské praxe získám v porovnání s jinými formami pracovních závazků?

V první řade získáte flexibilitu ve své pracovní době a stanete se podnikatelem. Nejen, že se zbavíte svého nadřízeného, ale pravděpodobně se jím i stanete. Podnikat jako právnická osoba s sebou nese spoustu výhod kolem optimalizace daňové zátěže a svého soukromého času. Nemalou výhodou vlastní ordinace je také možnost expanze a eventuální zaměstnávání dalších lékařů i pojetí čistě z business perspektivy. Aby se koupená ordinace stala výnosným artiklem, je potřeba zaměřit se v procesu koupě na to nejpodstatnější a nechat si při výběru poradit odborníkem v daném oboru.

Ať už se rozhodněte jakkoliv, tým Prodej ambulance je zde pro Vás, aby Vám pomohl s prodejem nebo koupí lékařské praxe.